Wycieczka po Muzeum Whitney

Od czasu kiedy Muzeum Whitney przeniosło się do nowej lokalizacji stało się główną atrakcją turystyczną. I nie bez powodu – jest absolutnie wspaniale i do zobaczenia koniecznie.

Jest co oglądać i w środku i na zewnątrz. Tak, na zewnątrz – muzeum ma bowiem kilka balkonów i sale widokowe, z których rozpościera się wspaniały widok na Manhattan i New Jersey.

Muzeum Whiteny przeniosło się do nowej siedziby w Meatpacking District, tuz obok parku High Line, na początku maja.
Nowy budynek kosztował astronomiczną kwotę 400 milionów dolarów i został zaprojektowany przez włoskiego starchitekta (polaczenia słowa gwiazda/star + architekt) Renzo Piano.

image image image

Cały budynek poświęcony jest sztuce amerykańskiej. Muzeum ma w swojej kolekcji obrazy od Edward’a Hopper’a do najbardziej znany współczesnych malarzy. Ogólnie Whitney posiada ponad 3.000 obrazów Hoppera.

Oprócz tego możemy obejrzeć Trzy Flagi Jasper Johns’a, Hemlock Joan Mitchell, Dial Philip Guston i obrazy Mark’a Rothko.

Początki samego muzeum były dość skromne. Kiedy to w 1931 r. Gertrude Vanderbilt Whitney, amerykańska milionerka, rzeźbiarka i mecenaska sztuki, zaoferowała Metropolitan Museum of Art, że przekaże im swoją kolekcję sztuki amerykańskiej, składającą się aż z 700 dziel – muzeum MET, mające w swoich zbiorach dzieła najwybitniejszych europejskich mistrzów, odrzuciło jej ofertę. Któż chciałby oglądać sztukę współczesną i to w dodatku amerykańską? 🙂
Gertrude Whitney założyła wiec własne muzeum.

Samo muzeum istnieje już wiec od 84 lat, ale do tej pory pozostawało w cieniu „wielkiej nowojorskiej trójki”, czyli Metropolitan Museum of Art (The Met), Muzeum Guggenheima i Museum of Modern Art (MoMA).
Jednak nowa siedziba zmieniała opinie o muzeum i szybko stało się ulubione przez nowojorczyków i jedną z głównych atrakcji miasta.

Przestronne galerie, wysokie sufity i przeszklone ściany zapewniają duży komfort dla oglądających. Nie sposób nie Instagramowac 🙂

Najlepiej zacząć oglądać muzeum od ostatniego, ósmego pietra. Koniecznie zaglądając na przestronne tarasy.
Wracając do sztuki poza murami muzeum to na piątym jest bardzo przestronny taras i bardzo ciekawa instalacja z 40 kolorowych krzeseł, zwana „Zachódem słońca “ wykonana przez Mary Heilemann.

Po obu stronach budynku znajdują sie dwie sale widokowe – może podziwiać New Jersey (od strony wschodniej) jak i Manhattan (od strony zachodniej).

Informacje praktyczne:

Screen Shot 2015-07-06 at 4.18.10 PMhttp://whitney.org/Visit
Godziny otwarcia: 10:00-18:00, Czwartki-Soboty do 22.00
Zamknięte we wtorki
Cena biletow: $22
Dzieci & młodzież do 18 lat – za darmo
Piątki od 19.00 do 21.30 – dotacje (płacisz tyle ile chcesz)

Wstęp za darmo z New York Sightseeing Pass
Atrakcje dla dzieci: Tak
Dojazd metrem: A, C, E, L

2 komentarze

    • Hej Kuba, fajny pomysł na temat, opisze au pair. Co do Polaków prowadzących kursy angielskiego to niestety nie wiem, ale w NY jest ponoć wszystko czyli będą tez pewno i polscy nauczyciele:) pozdrawiam!

      Polubienie

Porozmawiajmy :)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s